Šunkofleky jsou vlastně zapečené těstoviny s uzeným masem. A podobně jako francouzské brambory, jsou zalité vaječnou směsí, díky které krásně drží pohromadě. Já mám šunkofleky spojené hlavně s dětstvím, kdy nám je na chalupě připravovala babička. Ale nepohrdnu jimi ani nyní, už jako velká holka.
Při servírování šunkofleků je důležité myslet na jejich bohatou a výraznou chuť, která se nejlépe pojí s něčím naprosto jednoduchým. Ideální je proto podávat šunkofleky teplé, klidně ještě navrch posypané čerstvě strouhaným sýrem a doplněné o klasické nakládané okurky.
Kde se vzaly šunkofleky?
Šunkofleky, tradiční pokrm, který má své kořeny v kulinářské tradici rakousko-uherské monarchie, jsou dnes pevnou součástí české domácí kuchyně. Původně vznikly jako chytrý způsob, jak využít dostupné suroviny a zbytky jídel, jako jsou vařené těstoviny, a spojit je s masem, především s uzenou šunkou.
Tento jednoduchý, ale výživný pokrm se postupně rozšířil z venkovských oblastí do celého regionu střední Evropy. Dnes jsou šunkofleky oblíbené nejen v Česku, ale také v Rakousku a Německu, kde si je lidé oblíbili pro jejich nekomplikovanou přípravu a výbornou chuť. Staly se tak symbolem prosté, avšak chutné kuchyně, a jsou často podávány jako oblíbené rodinné obědy nebo večeře.
Tak dobré, že je můžete naservírovat i nečekané návštěvě
Klasické šunkofleky se připravují z těstovin, vařeného uzeného masa, vajec a mléka. Já ale chtěla recept trochu vylepšit a z toho obyčejného jídla udělat nevšední záležitost. Nebojte se proto na ingrediencích nešetřit a mléko nahraďte smetanou ke šlehání a zakysanou smetanou.
Nahrazení mléka smetanou ke šlehání a přidání zakysané smetany do klasického receptu na šunkofleky přináší tomuto tradičnímu jídlu nový rozměr chuti a textury. Smetana ke šlehání dodá pokrmu bohatší a krémovější konzistenci. Zakysaná smetana zase přispívá lehkou kyselostí a svěžestí, která vyváží bohatost smetany ke šlehání a dodává jídlu větší hloubku.
Tato kombinace nejenže zlepšuje celkovou strukturu šunkofleků, ale také zvyšuje jejich gastronomickou hodnotu, čímž proměňuje tento tradiční pokrm v ještě lákavější a chutnější zážitek.
Pokud chcete své šunkofleky povýšit ještě na další úroveň, nebojte se na kostičky nakrájené uzené maso před zapečením orestovat ještě na lžíci sádla, klidně s trochou najemno nakrájené cibule. Vše pak přidejte do těstovinové směsi (vychladlé) a uvidíte, že šunkofleky získají zase další rozměr.
Důležité informace máte, tak se můžete pustit do přípravy receptu! A pokud by vás zajímaly i další recepty na oblíbené „české“ klasiky, určitě vyzkoušejte také moje Kuře na paprice nebo oblíbený smažák!
Šunkofleky
Ingredience
- 500 g fleků
- 350 g vařeného uzeného masa (já nejčastěji používám krkovici)
- 2 stroužky česneku
- 4 vejce
- 200 g zakysané smetany
- 200 ml smetany ke šlehání
- hrst nasekané petržele
- 1 1/2 lžíce strouhanky
- sůl a pepř na dochucení
Na vysypání pékačku:
- hrst strouhanky
- sádlo
Postup
- Nejprve si v osolené vodě uvaříme fleky doměkka. Vařte je tedy dle návodu na obalu. Po uvaření fleky sceďte a důkladně propláchněte studenou vodou. Odložte stranou.
- Troubu si předehřejte na 190°C a pekáček, ve kterém budete fleky péct, si vymažte sádlem a vysypte strouhankou.
- Uvařené uzené maso si nakrájejte na cca centimetrové kostičky.
- Připravte si dostatečně velkou mísu, do které se vám budou vejít uvařené fleky smíchané s masem. Vyklepněte si do ní nejprve všechna vejce a přidejte také smetanu ke šlehaní, zakysanou smetanu a prolisované stroužky česneku. Pomocí metličky si směs vyšlehejte dohladka.
- Do mísy poté přidejte vychladlé uvařené fleky, na kostičky nakrájené uzené maso a hrst nasekané petrželky. Důkladně vše promíchejte s dochuťte cca 1 lžičkou soli (nebo dle chuti).
- Až budete mít směs rovnoměrně promíchanou, rozetřete směs do vymazaného pekáčku a vložte do nahřáté trouby. Pečte cca 40-45 minut, poté troubu vypněte a klidně nechte fleky ještě 10 minut v pootevřené troubě dojít.
Poznámky
Vyzkoušeli jste tento recept?
Dejte mi vědět, jak vám chutnalo! Můžete mi napsat komentář níže nebo mě označte @receptyodanicky na Instagramu a k fotce přidejte hashtag #receptyodanicky.
Výborný. Trochu jsme s mužem na Šunkofleky zanevřeli, ale tyto byly naprosto luxusní. Kdysi jsem zkoušela ještě verzi od “Kuchařka pro dceru” a tam je ta “nekřupavá verze”😁 No a já jsem dnes opět došla k tomu, že křupavá klasika je prostě nej. Váš blog poslední dobou navštěvuji dost pravidelně a divím se, že jste ještě nevydala kuchařku, byla by to pecka 🙂
Moc děkuju! Za mě šunkofleky rozhodně musí křupnout, takže jsem ráda, že vám moje verze zachutnala! 🙂