Hovězí po burgundsku je jeden z těch receptů, na který si prostě musíte vyhradit čas. Vaření si ale můžete zpříjemnit sklenkou vína a budete ho naprosto zbožňovat. A pro ty, co rádi improvizují, tady opravdu doporučuji držet se striktně receptu a dát si opravdu záležet na každém jeho kroku. Odmění se vám křehkými kousky doslova rozpadajícího se masa v omáčce, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.
I když se to tak na první pohled může zdát, příprava tohoto receptu není vůbec složitá. Stačí se držet receptu a uvařit si skvělé hovězí po burgundsku zvládne i úplný začátečník. Tradiční recept jsem totiž trochu zjednodušila. Ale nebojte, na chuti mu to neubralo.
Jaké maso na hovězí po burgundsku použít?
Tento recept jsem už vyzkoušela s několika druhy hovězího masa. Od roštěné, přes hovězí zadní až po tzv. brisket, tedy hovězí hrudí. A právě poslední zmíněný kus se podle mého názoru na tento recept hodí asi nejvíc. Maso je dokonale šťavnaté, křehké a chutná prostě o trošičku lépe než ostatní kousky. Nic ale nezkazíte ani klasickým hovězím zadním nebo jiným kouskem masa, které se hodí právě na dušení.
Tipy, jak na to nejlepší hovězí po burgundsku
- Červené víno. Nikdy na vaření nepoužívejte víno, které byste si sami nenalili do skleničky. Obzvlášť u tohoto receptu, kde se chuť vína krásně odrazí ve výsledné chuti omáčky. A pokud se vám zda po dovaření omáčka až moc výrazná? Ničeho se nebojte a buďte trpěliví. Omáčka potřebuje svůj čas a tady platí, že druhý den je snad ještě lepší než ten první. Chutě si hezky sednou a vy si omáčku naprosto zamilujete.
- Žampiony. Samozřejmě, že je jednodušší je přidat do receptu hned na začátku a nechat je vařit i s ostatními ingrediencemi. Když už si ale s vařením dáváte tu práci, zkuste je orestovat tak, jak uvádím v receptu. Žampiony budou křupavější, nebudou rozvařené a omáčce dodají hezký šmrnc.
- Servírování. S čím je tohle hovězí nejlepší? Já ho nejčastěji podávám s bramborovou kaší, ale ani vařenými bramborami nic nezkazíte. A pokud máte doma dobrý chléb, pak i ten je jako příloha naprosto skvělý.
Hovězí po burgundsku
Pomůcky
- 1 velký hrnec
Ingredience
- 2 lžíce olivového oleje
- 175 g slaniny (nakrájené na kostky)
- 1 1/2 kg hovězí hrudí (lze nahradit ale i hovězím zadním nebo roštěnou)
- 2 mrkve (nakrájené na cca 1cm kousky)
- 1 velká cibule (nakrájená nadrobno)
- 7 stroužků česneku
- 2 lžíce hladké mouky
- 750 ml červeného vína (pouze takové, které byste si rádi nalili i do skleničky, já mám ráda Merlot nebo Pinot Noir)
- 500 ml hovězího vývaru
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- 1 kostka hovězího bujónu
- 3 bobkové listy
- 1 lžíce čerstvého tymiánu (pouze lístky)
- 2 lžíce čerstvé petrželky (nasekané nahrubo)
- 2 lžíce másla
- 500 g žampionů (nakrájené na poloviny)
- sůl a pepř na dochucení
Postup
- Nejprve si připravte všechny ingredience, se kterými budete pracovat. Hovězí maso si nakrájejte na větší kousky (cca 5cm široké), slaninu nakrájejte nahrubo. Připravte si také nakrájenou mrkev, cibuli a stroužky česneku.
- Ve velkém hrnci si nejprve orestujte do křupava slaninu a dejte stranou. Na stejném základu pak po částech orestujte kousky masa tak, aby byly opečeny ze všech stran dozlatova. Maso pak dejte stranou.
- Do hrnce přidejte olivový olej (pokud je třeba) a přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a mrkev. Restujte cca 4-5 minut, až vám cibule zesklovatí a mrkev trochu změkne. Poté přidejte 5 prolisovaných stroužků česneku a restujte další minutu.
- Vraťte maso a slaninu zpět do hrnce a vše zasypte 2 lžícemi hladké mouky, osolte a opepřete. Vše spolu restujte cca 5 minut.
- Do hrnce nyní přidejte červené víno a hovězí vývar tak, aby tekutina pokryla veškeré maso. Přidejte také rajčatový protlak, bobkový list a ostatní bylinky. Přiveďte omáčku k varu, poté přikryjte hrnec poklicí, snižte plamen a vařte takto na mírném ohni cca 2-2,5 hodiny až se maso bude rozpadat. Občas promíchejte.
- Zhruba 10 minut před dovařením omáčky, která by se vám měla pomalým vařením zredukovat cca na 2/3, si připravte žampiony. Ve velké pánvi si rozehřejte máslo, přidejte na plátky zbylé stroužky česneku a restujte cca 30 vteřin. Poté do pánve přidejte žampiony a restujte cca 5 minut do zlatova.
- Žampiony přidejte do hotové omáčky a vařte dalších 7-10 minut, aby se všechny chutě hezky propojily. Podávejte s vařenými bramborami nebo s bramborovou kaší a ozdobené čerstvou petrželkou.
Vyzkoušeli jste tento recept?
Dejte mi vědět, jak vám chutnal! Můžete mi napsat komentář níže nebo mě označte @receptyodanicky na Instagramu a k fotce přidejte hashtag #receptyodanicky.