Dýňový flatbread je skvělou rychlou a jednoduchou přílohou, která je skvělá nejen k masu, ale třeba i k pečeným teplým salátům. Tento recept na vás doslova dýchne tu podzimní atmosféru.
Není žádným tajemstvím, že miluji dýni. Miluju ji jako ingredienci, miluju ji jako veganskou náhražku, miluju ji prostě jako surovinu obecně. Co mě však ale trochu mrzí, je to, že je často vnímána jen jako součást sladkých receptů. Ve skutečnosti však může být dýně úžasnou ingrediencí i ve slaných receptech a tento je toho jenom důkazem.
Co je to flatbread?
Flatbread, neboli plochý chléb, je jedním z nejstarších druhů pečiva, který se vyskytuje v mnoha kulturách po celém světě. Tento jednoduchý, ale velmi všestranný chléb se vyrábí z několika základních ingrediencí – mouky, vody, soli a někdy i oleje či kvasnic. Jeho charakteristickou vlastností je tenká podoba, která umožňuje rychlé pečení a snadné přizpůsobení různým chutím a ingrediencím.
Flatbread není jen praktickým doplňkem k jídlu, ale také nositelem kulturních příběhů a tradic. V mnoha zemích se pečení plochého chleba stalo rodinnou tradicí, která se předává z generace na generaci. Tento chléb lze podávat samotný, používat jako základ pro různé pokrmy nebo ho plnit lahodnými náplněmi. Jeho jednoduchost a flexibilita z něj činí ideální volbu pro rychlé večeře, pikniky či slavnostní příležitosti. Připravit si vlastní flatbread doma je nejen skvělým způsobem, jak obohatit svůj jídelníček, ale také příležitostí pro kreativitu a experimentování v kuchyni.
Jak si udělat dýňové pyré doma?
Začněte s výběrem dýně. Já nejčastěji sahám po klasické máslové dýni nebo dýni Hokkaidó. Dýni rozkrojte na polovinu a dužinu vydlabejte. Pokud budete používat dýni Hokkaidó, semínka nevyhazujte! Byla by jich škoda. Ze semínek jen odstraňte zbytky dužiny, osušte je a společně s kapkou olivového oleje a oblíbeným kořením je opečte v troubě do křupava. Jsou pak skvělá jako krutony na saláty nebo do polévek.
Vydlabanou dýni rozložte na plech a vložte do trouby předehřáté na 185°C. Dýni pečte cca hodinu do měkka – hotovou dýni poznáte tak, že ji lze propíchnout snadno vidličkou. Upečenou dýni vyndejte z trouby a nechte na plechu zcela vychladnout.
Z vychladlé dýně pak jen vydlabejte dužinu, kterou přendejte do kuchyňského robotu a vymixujte do hladka. V závislosti na odrůdě dýně, kterou použijete, může být konzistence pyré vodnatější než u pyré z konzervy. Myslete na to, až pak budete pyré používat do receptů. Obzvlášť u těch sladkých bych v případě vodnatějšího pyré tekutinu určitě trochu ubrala.
Takto připravené pyré vám v lednici vydrží 3 až 5 dní. Přebytečné pyré můžete ale skladovat i v mrazáku, kde vám bez problému vydrží klidně i 3 měsíce. A můžete si z něj připravit třeba právě tenhle skvělý flatbread.
Dýňový flatbread
Pomůcky
- 1 větší mísa
- 1 pánev na opékání
Ingredience
- 125 g hladké mouky (+ extra na podsypání)
- 3/4 lžičky kypřicího prášku
- 120 g dýňového pyré
- 1 lžíce řeckého jogurtu
- 1 lžička sušeného rozmarýnu
- 1 lžička sušeného tymiánu
- 1 lžička soli
- olej na opékání
Postup
- Mouku, kypřicí prášek, tymián, rozmarýn a sůl společně promíchejte ve větší míse. Poté k ingrediencím přidejte také dýňové pyré a jogurt a vypracujte hladké těsto.
- Z těsta vytvarujte kouli a nechte ho cca 15 minut v míse odpočívat.
- Poté si moukou podsypte pracovní plochu a těsto rozdělte na 5 stejných dílů.
- Každý díl pak na pomoučněné ploše rozválejte do placky vysoké cca 4-5mm. Těsto bude lehce lepit, takže se nebojte dle potřeby přidávat mouku, aby se vám těsto zbytečně nelepilo.
- Rozehřejte si pánev s trochou oleje a každý flatbread na pánvi z obou stran opékejte. Každý flatbread otáčejte vždy ve chvíli, kdy se na jeho povrchu začnou tvořit větší bubliny. Podávejte ještě teplé.
Poznámky
Vyzkoušeli jste tento recept?
Dejte mi vědět, jak vám chutnal! Můžete mi napsat komentář níže nebo mě označte @receptyodanicky na Instagramu a k fotce přidejte hashtag #receptyodanicky.