I když to asi spoustu z vás ví, dotazy na to, jak uvařit rýži, dostávám z vaší strany skoro denně. Rozhodla jsem se tedy sepsat článek, ve kterém vám celý postup odhalím. Hezky krok po kroku tak, abyste si perfektní rýži zvládli uvařit doma i bez rýžovaru. Po přečtení celého článku tedy věřím, že budete schopni uvařit krásně nadýchanou rýži, a to bez zbytečného stresu a nervů. Prostě takovou, kterou si rádi uvaříte nejen ve všední den, ale klidně jí naservírujete i pro vzácnou návštěvu.
Hned na úvod je třeba zmínit, že návod nesměřuje na rýži v sáčku nebo tu předvařenou, které jsou v supermarketech plné poličky. Na jednu stranu to chápu, pro mnoho z vás je pořád vaření rýže strašák. A tak hledáte tu nejsnazší cestu. Ode dneška už ale nebudete muset a budete sami vyhledávat rýži sypanou, na první pohled úplně obyčejnou. Ale takovou, která vám nakonec zajistí ten nejlepší chuťový zážitek.
Jakou rýži si vybrat?
To je otázka, kterou si asi položíte jako první. Abyste si na ní mohli správně odpovědět, nejdřív musíte mít jasno v tom, jaké jídlo si chcete připravit. Vybírat totiž můžete hned z několika druhů, přičemž to hlavní rozdělení je na rýži kulatozrnnou a rýži dlouhozrnnou.
Rýže kulatozrnná se hodí na všechny pokrmy, u nichž chcete docílit krémové, až kašovité konzistence. Kulatozrnná rýži při vaření uvolňuje více škrobu, díky čemuž pokrm krásně zahustí a vytváří až lepkavou strukturu. Ideální je tedy na nákypy, sushi, itálská rizota, do různých náplní nebo asijských rýžových dezertů.
Rýže dlouhozrnná je naopak ta, po které sáhneme, když chceme rýži, co má krásně oddělená zrníčka. Tedy tu, o kterou se běžně pokoušíte v rýžovaru, ale po dnešku už si jí zvládnete připravit i sami doma. Nejčastěji se asi setkáte s rýží basmati nebo rýží jasmínovou. A čím se tyto dvě rýže od sebe liší?
Rýže basmati nebo jasmínová?
Rýže basmati a jasmínová jsou oblíbené druhy dlouhozrnné rýže, které se liší původem, chutí, vůní i strukturou. Basmati pochází z oblasti podhůří Himálaje, zejména z Indie a Pákistánu, zatímco jasmínová rýže má svůj domov v Thajsku a jihovýchodní Asii. Chuť a vůně těchto druhů rýže jsou také výrazně odlišné. Basmati má jemnou oříškovou chuť, která se uvolňuje při vaření. Naopak jasmínová rýže se pyšní jemnou sladkostí a lehčím květinovým aroma.
Další rozdíl je v délce zrn. Basmati má delší zrna, která se při vaření ještě více prodlouží, zatímco jasmínová rýže má kratší a širší zrna. Tyto rozdíly ve tvaru a struktuře přispívají k tomu, že každá z nich ladí s jiným typem pokrmů.
Jak uvařit rýži – postup
Vaření rýže na sporáku není žádná věda, pokud dodržíte správný postup a dáte si pozor na pár klíčových věcí. Nejdůležitější je výběr správného druhu rýže, který odpovídá zamýšlenému pokrmu. Pro asijská jídla je ideální basmati nebo jasmínová rýže, zatímco kulatozrnná rýže (např. arborio) se hodí pro krémové rizoto.
Pro vaření rýže je nejlepší použít hrnec s těžkým dnem a dobře přiléhající poklicí. Těžké dno zajistí rovnoměrné rozložení tepla, čímž minimalizujete riziko připálení. Nejvhodnější jsou nerezové nebo litinové hrnce. Naopak u hrnců s tenkým dnem nebo teflonovým povrchem je riziko, že voda rychleji vyvře a rýže se přichytí.
Poměr vody je klíčový
Klíčové je také správně odměřit poměr rýže a vody. Vykašlete se tentokrát na váhu a vemte si do ruky hrnek. Váha je v případě vaření rýže nic neříkající a pokud chcete ít poměr rýže / vody správně, hrnek je ten správný pomocník. Množství vody je totiž odvislé od objemového množství rýže, nikoliv od její váhy. Obecně platí, že na jeden hrnek dlouhozrnné rýže potřebujete jeden a půl hrnku vody.
Před samotným vařením je důležité rýži důkladně propláchnout studenou vodou, dokud odtékající voda nebude čirá. Tím se odstraní přebytečný škrob, a rýže tak po uvaření zůstane sypká. Do hrnce dejte rýži, nalijte odměřenou vodu, přidejte špetku soli a podle chuti kapku oleje nebo kousek másla. Jakmile voda začne vřít, jemně promíchejte a ihned snižte teplotu na minimum. Přiklopte hrnec poklicí a nechte rýži dusit. Během vaření poklici neodklápějte, aby pára zůstala uvnitř a rýže se dusila rovnoměrně.
Doba vaření závisí na druhu rýže – basmati je hotová za 12–15 minut, jasmínová za 15–18 minut a dlouhozrnná za 16–20 minut. Po vypnutí sporáku nechte rýži ještě 5–10 minut odpočívat pod poklicí. Pára uvnitř hrnce dokončí proces vaření, což zajistí, že rýže bude dokonale měkká a nadýchaná. Nakonec ji jemně načechrejte vidličkou, abyste jednotlivá zrnka oddělili, a podávejte.
Na co si dát pozor?
- Během celého procesu vaření nikdy nezvedejte pokličku. Vydržte, buďte trpěliví, a pokud jste zvědaví, použijte na vaření hrnec se skleněnou poklicí, ať celý proces můžete sledovat.
- Pokud vám po vaření zůstane v hrnci voda, pravděpodobně jste použili příliš velké množství vody a rýže ji všechnu neabsorbovala. Myslete na to a příště dejte o trochu vody méně.
- Naopak připálená rýže je signálem, že byla teplota během vaření byla příliš vysoká nebo byl vody nedostatek. Pokud máte problém s regulací teploty během vaření, raději rýži po 2-3 minutách mírného varu úplně odstavte.
- Použití kvalitní poklice, která dobře těsní, je také zcela zásadní, protože unikající pára může narušit celý proces.
No a na závěr se určitě hodí připomenout si pár skvělých receptů, ke kterým je rýže naprosto dokonalou přílohou. Vyzkoušet musíte třeba moje Kuře na pomerančích s rýží nebo Kuřecí Tinga Bowl s rýží.