Pojďte se se mnou naučit, jak uvařit cizrnu, která je ještě lepší než ta konzervovaná. Pomocí těchto rychlých a snadných metod sami uvidíte, jak je to snadné. Jediné, co potřebujete, je čas a trochu trpělivosti! Ukážu vám, jak cizrnu uvařit tak, aby měla perfektní strukturu i chuť.
Cizrna je nepostradatelnou surovinou v mnoha světových kuchyních, od středomořské až po indickou. Je bohatá na bílkoviny a vlákninu a její využití je opravdu rozmanité. Ať už ji přidáte do salátů, kari, chilli nebo ji proměníte v lahodný humus, nebudete litovat. Vždy si neuvěřitelně pochutnáte.
Základní metody, jak uvařit cizrnu
Cizrnu můžete vařit jak suchou, nepředvařenou, tak kupovanou již předvařenou, z konzervy. U té druhé varianty není moc o čem mluvit, zde je příprava cizrny naprosto snadná. Pojďme si ale ukázat, jak cizrnu uvařit tzv. od píky. Tedy tu, kterou koupíte v obchodě, a která ještě neprošla žádnou tepelnou úpravou.
- Cizrnu musíte nejprve namočit. Začněte tím, že cizrnu opláchnete pod tekoucí vodou. To je potřeba aby se odstranily veškeré nečistoty. Poté cizrnu namočte do velké mísy s dostatečným množstvím vody (poměr cizrny k vodě by měl být zhruba 1:3). V míse ji nechte namočenou přes noc, nebo minimálně 8-12 hodin.
- Vaření cizrny. Po namočení cizrnu scedíte a umístíte do hrnce. Přidejte čerstvou vodu tak, aby byla cizrna zcela ponořená. Poté přiveďte k varu. Jakmile voda začne vařit, snižte teplotu. Cizrnu nechte dusit pod pokličkou po dobu 1 až 2 hodin, dokud není měkká.
- Ochucení a servírování. Jakmile je cizrna uvařená, můžete ji osolit a ochutit podle svého vkusu. Uvařenou cizrnu můžete použít v různých receptech, jako jsou saláty, pokrmy z rýže, nebo třeba jako základ pro domácí humus.
A jak je to u cizrny s nadýmáním? Cizrna je, jak určitě všichni víme, luštěnina. A o luštěninách je známo, že mohou více nadýmat, což je pro mnohé z nás nepříjemné. Abyste tento faktor u luštěnin eliminovali, nebo alespoň trochu snížili, doporučuji cizrnu (ale i jiné luštěniny) vařit ve vodě s bylinkami jako je oregáno, bazalka nebo libeček.
Jak uvařenou cizrnu skladovat?
Uvařenou cizrnu můžete zbavit přebytečné tekutiny a uchovávat ji ve vzduchotěsné nádobě nebo sáčku v lednici až 3-4 dny. Případně ji můžete i zmrazit a uchovat v mrazáků až 6 měsíců.
Cizrnu pak lze ohřát v mikrovlnné troubě nebo ji můžete vložit do malého množství vody na sporáku a vařit, dokud se neohřeje. Pro dosažení sušší konzistence ji lze také péct na plechu vyloženém pečicím papírem po dobu 10 minut při teplotě cca 175°C.