Jak upéct ty nejlepší vánoční perníčky?

Vánoce a vánoční perníčky proste a jednoduše patří k sobě. A já jsem si pro vás připravila hned několik tipů, jak si upéct ty nejlepší vánoční perníčky, po kterých se v každé domácnosti jen zapráší.

Autor: Anička
30. 10. 2023

Vánoce a vánoční perníčky proste a jednoduše patří k sobě. A já jsem si pro vás připravila hned několik tipů, jak si upéct ty nejlepší vánoční perníčky, po kterých se v každé domácnosti jen zapráší.

Vánoční svátky jsou časem, kdy se setkáváme s rodinou, přáteli a našimi nejbližšími. Společně oslavujeme tradice, sdílíme radost a vytváříme si tak nezapomenutelné vzpomínky. Jednou z nejdražších a nejchutnějších tradic, které tyto svátky definují, je pečení vánočních perníčků. Perníčky jsou prostě symbolem vánočního času. A jejich kořenitá vůně a lahodná chuť vyvolávají pocit pohody a radosti v srdcích každého z nás.

Při přípravě vánočních perníčků je každý detail důležitý, od výběru správných surovin, přes pečení, až po zdobení. Ať už jste zkušený pekař nebo se s pečením perníčků teprve seznamujete, vždy myslete na to, že pečení je hlavně zábava. A aby vám to pečení šlo hezky od ruky, připravila jsem se pro vás několik osvědčených tipů a triků, které z vašich vánočních perníčků udělají doslova mistrovské dílo.

Jak upéct ty nejlepší vánoční perníčky?

Jak tedy upéct ty nejlepší vánoční perníčky a na co si dát při pečení pozor?

  • Doba pečení. Doba pečení může být různá v závislosti na velikosti a tloušťce vašich perníčků. Obvyklá doba pečení se pohybuje mezi 5 až 12 minutami při teplotě 170°C. Pokud perníčky pečete ve vaší troubě poprvé, první dávku opravdu hlídejte, každá minuta znamená rozdíl. Menší a tenčí perníčky budou vyžadovat kratší dobu pečení, zatímco větší a tlustší perníčky budou potřebovat více času. Perníčky jsou hotové jakmile začínají mít zlatavou barvu po svých okrajích.
  • Předehřátí trouby. Je důležité troubu před pečením předehřát na požadovanou teplotu. Tím zajistíte, že se budou perníčky péct rovnoměrně a vy dosáhnete té správné konzistence.
  • Kam perníčky v troubě umístit. Doporučuje se pečení perníčků ve středu trouby, kde je teplota nejstálejší. Pokud máte více plechů, je lepší je péct postupně, aby mohl vzduch v troubě dostatečně cirkulovat.
  • Plech a papír na pečení. Používání kvalitního plechu a papíru na pečení pomáhá předcházet připalování a zajišťuje rovnoměrné pečení.
  • Odležení. Po vyjmutí perníčků z trouby nechte perníčky několik minut ochladit na plechu, než je přesunete na mřížku, kde je necháte úplně vychladnout. Pokud byste je na mřížku či na jiné místo přesouvali hned po vytažení z trouby, riskujete, že se vám perníčky polámou. A to by byla škoda.

Čím perníčky po upečení potřít, aby byly krásně lesklé?

Lesklé perníčky prostě vypadají lépe. O tom asi nikdo z nás nepochybuje. Jak ale docílit toho, aby se perníčky po upečení krásně leskly? Máte hned několik možností:

  • Potírání bílkem. Perníčky můžete hned po upečení lehce potřít vaječným bílkem. Bílek trochu rozšlehejte a perníčky jím potřete hned po vytažení z trouby.
  • Potírání žloutkem. Perníčky můžete také potřít rozšlehaným žloutkem. Tato metoda je navíc ekonomická. Zbylý bílek pak využijete do bílkové polevy, kterou budete perníčky případně zdobit. Po rozšlehání jen odeberte zlehka pěnu, která se u žloutku vytvořila a opět perníčky potřete hned po vytažení z trouby, tedy ještě horké.
  • Celé vejce a voda. Po upečení můžete perníčky potřít také celým vejcem, které rozšleháte společně s 1 polévkovou lžící studené vody. Perníčky budou zaručeně lesklé. Jen si dejte pozor, ať vejce rozšleháte opravdu důkladně. Jinak by vám mohl na perníčkách vzniknout matný film.
  • Medová glazura. Po upečení můžete perníčky také potřít medem s trochou teplé vody. Smíchejte med s trochou teplé vody a potřete perníčky touto směsí perníčky ještě před pečením.

A jak mít vánoční perníčky měkké hned po upečení?

V dnešní uspěchané době je většina z nás ráda, že si na pečení perníčků vůbec najde čas. Ne vždy proto máme prostor na to, abychom perníčky upekli a ještě je zdlouhavě nechávali odležet. Já sama je často peču ještě pár dni před Vánocemi. Potřebuji tedy, aby byly hned měkké. Navíc miluju, jak perníčky krásně provoní celý dům. Byla by proto škoda je upéct během vánočního období jen jednou a čekat, až změknou.

  • Perníčky pečte na trochu nižší teplotu a kratší dobu. Já je obvykle peču na 170°C cca 8-9 minut (ale to hodně záleží na tom, jak tlusté těsto jste si vyváleli, a jak velká použijete vykrajovátka).
  • Použijte dostatečné množství medu. Med je jednou ze složek, která udržuje perníčky měkké. Přidejte jej tedy do těsta dostatek. Jen buďte opatrní. Pokud před přípravou těsta med rozehříváte, nechte jej vychladnout na pokojovou teplotu. Jinak by vám „spálil“ ostatní ingredience a perníčky by se vám nepovedly.
  • Po upečení uchovávejte perníčky v uzavřené nádobě, ve které vám zůstanou měkké. Můžete k nim případně vložit kousek chleba nebo jablko. Udržíte tak v nádobě vlkhost a perníčky vám zůstanou déle měkké.
  • Těsto na perníčky zkuste zpracovat co nejrychleji. Hněťte těsto opravdu jen do té doby, než vytvoříte hladké a kompaktní těsto. Platí, že čím méně budete s těstem pracovat, tím lépe.

Níže mám pak pro vás recept, na ty zaručeně nejlepší a hned měkké vánoční perníčky.

Hned měkké vánoční perníčky
Hned měkké vánoční perníčky
Hněd měkké vánoční perníčky jsou ty nejlepší. Takové, které můžete sníst hned poté, co krásně provoní celý váš domov.
Přejít na recept
Sdílet recept

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Like
Close
Copyright © 2023 Recepty od Aničky.
Close