Dýňové pyré je na podzim neuvěřitelně populární, ale upřímně řečeno, v České republice je téměř nemožné ho sehnat. Přeci si kvůli tomu ale nenecháme ujít všechny ty skvělé dýňové recepty. Udělejte si proto pyré domácí! Připravit si ho doma je nejen snadné, ale také mnohem ekonomičtější než kupované varianty.
Hotové pyré má pak neuvěřitelně mnoho využití, a proto doporučuji udělat si opravdu základní neochucené pyré, které pak budete moci použít jak do sladkých, tak slaných receptů. Skvělé je na lívance, muffiny, do koláčů, ale taky jako základ omáček na těstoviny, do kari, na polévku apod.
Jak tedy udělat dýňové pyré doma?
Začněte s výběrem dýně. Já nejčastěji sahám po klasické máslové dýni nebo dýni Hokkaidó. Dýni rozkrojte na polovinu a dužinu vydlabejte. Pokud budete používat dýni Hokkaidó, semínka nevyhazujte! Byla by jich škoda. Ze semínek jen odstraňte zbytky dužiny, osušte je a společně s kapkou olivového oleje a oblíbeným kořením je opečte v troubě do křupava. Jsou pak skvělá jako krutony na saláty nebo do polévek.
Vydlabanou dýni rozložte na plech a vložte do trouby předehřáté na 185°C. Dýni pečte cca hodinu do měkka – hotovou dýni poznáte tak, že ji lze propíchnout snadno vidličkou. Upečenou dýni vyndejte z trouby a nechte na plechu zcela vychladnout.
Z vychladlé dýně pak jen vydlabejte dužinu, kterou přendejte do kuchyňského robotu a vymixujte do hladka. V závislosti na odrůdě dýně, kterou použijete, může být konzistence pyré vodnatější než u pyré z konzervy. Myslete na to, až pak budete pyré používat do receptů. Obzvlášť u těch sladkých bych v případě vodnatějšího pyré tekutinu určitě trochu ubrala.
Takto připravené pyré vám v lednici vydrží 3 až 5 dní. Přebytečné pyré můžete ale skladovat i v mrazáku, kde vám bez problému vydrží klidně i 3 měsíce.
Na co pak dýňové pyré použít?
Hotové pyré je skutečným všestranným hráčem v kuchyni a velice rychle si jej oblíbíte. Úplně základní pyré můžete využít v široké škále receptů. Na sladko se hodí do receptů jako jsou lívance, muffiny nebo koláče. Na slano jej můžete přidat do kari, omáček na těstoviny nebo do polévek, díky čemuž jídla získají extra krémovost a bohatší chuť.