Recept na domácí housky jsem dotáhla do dokonalosti v době covidové. V té době pekli doma snad všichni, a protože jsem i já trávila v kuchyni dost času, domácí housky jsme pekli snad každý týden. Z receptu jich umotáte asi 10 kousků, při správném skladování vám měkké vydrží až 5 dní a hodí se skoro ke všemu. Skvělé jsou se šunkou a sýrem na cesty, k domácí vajíčkové pomazánce (recept tady) nebo ještě teplé, jen tak s máslem.
Ačkoli housky peču dodnes poměrně často, nikdy jsem na blogu nesdílela můj recept. Nyní však nastala ideální příležitost to změnit. Do naší nové kuchyně jsem si totiž pořídila vysněný kuchyňský robot SMEG. Dobře, já si ho nepořídila, manžel mi ho daroval k našemu výročí, a já se nemohla dočkat, až v něm těsto na housky zadělám. Ono se kynuté těsto možná mnohým z vás bude zdát jako náročný úkol, ale opak je pravdou.
Na co dát pozor u kynutého těsta?
Příprava kynutého těsta je umění, které přináší radost a uspokojení z vlastnoručně upečeného pečiva. Ať už se chystáte péct housky, chléb nebo sladké rolky, existuje několik klíčových aspektů, na které si při přípravě kynutého těsta dát pozor.
Teplota ingrediencí
Jedním z nejdůležitějších faktorů při kynutí těsta je teplota ingrediencí, zejména tekutin a másla. Pokud jsou ingredience příliš studené, proces kynutí se zpomalí nebo dokonce zastaví. Pokud jsou naopak ingredience moc teplé, může to droždí zabít. Ideální je používat vlažné mléko nebo vodu (kolem 37°C) a předem rozpuštěné máslo. To poskytne droždí optimální podmínky pro aktivaci a zaručí hladký a rovnoměrný růst těsta.
Správné aktivace droždí
Droždí je srdcem každého kynutého těsta. Ujistěte se, že používáte čerstvé droždí a že je správně aktivované. Pokud používáte sušené droždí, je dobré ho nejprve rozptýlit ve vlažné tekutině s trochou cukru a nechat stát asi 10 minut, dokud nezačne pěnit. To potvrzuje, že je droždí živé a připravené pracovat.
Správné míchání a hnětení těsta
Důkladné míchání a hnětení těsta je klíčem k vytvoření správné struktury glutenu, který dodává těstu pružnost a sílu. Používejte kuchyňský robot nebo ruce a hněťte těsto, dokud nebude hladké a elastické, což v robotu trvá asi 10 minut (každé těsto je trochu jiné).
Optimální doba kynutí
Kynutí je proces, během kterého těsto roste a vyvíjí se. Dbejte na to, aby těsto mělo dostatek času na prvotní kynutí – obvykle kolem jedné hodiny nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem. Umístěte těsto na teplé, ale ne příliš horké místo, ideálně s mírným prouděním vzduchu. Příliš krátká doba kynutí vede k hustému a těžkému pečivu, zatímco příliš dlouhé kynutí může způsobit překynutí těsta a ztrátu jeho struktury.
Dodržování receptu
Při přípravě kynutého těsta je důležité dodržovat recept, zejména pokud jde o poměr ingrediencí a dobu kynutí. Jakmile si osvojíte základní techniku, můžete začít experimentovat s přidáváním různých bylinek, koření nebo náplní, které těstu dodají jedinečnou chuť a aroma. Pamatujte však, že každá změna může ovlivnit konečný výsledek, takže je dobré provádět úpravy postupně a s opatrností.
Věnujte pozornost prostředí
Teplota a vlhkost v místnosti mohou výrazně ovlivnit proces kynutí. V chladnějších měsících může být potřeba prodloužit dobu kynutí, zatímco v teplejších obdobích může těsto kynout rychleji. Pokud máte problém s příliš pomalým nebo rychlým kynutím, zkuste těsto přesunout do mírně vyhřátého prostoru nebo použijte troubu s funkcí pouze pro zahřátí.
Housky nebo rohlíky?
Když budete mít těsto zadělané, může vás zaskočit dilema, zda nakonec upéct housky a nebo třeba rohlíky. Jestli se vám zrovna nechtějí motat housky, ze stejného těsta můžete připravit stejně skvělé rohlíky. Pokud tedy preferujete rohlíky, rozdělte těsto na menší kousky a vytvarujte je do tradičního tvaru rohlíků. Před pečením je stejně jako housky potřete vejcem a posypte kmínem a solí.
Připravit domácí housky nikdy nebylo jednodušší a rychlejší. Tento recept vám umožní vytvořit zlatavé, měkké housky plné chuti, které potěší celou rodinu.
Vláčné domácí housky
Pomůcky
- 1 kuchyňský robot
- 1 velká mísa
Ingredience
- 500 g hladké mouky
- 280 ml vlažného mléka
- 42 g čerstvého droždí (nebo 20g sušeného droždí)
- 60 g studeného másla
- 25 g krupicového cukru (nebo medu)
- 10 g soli
- vejce na potření
- sezamová či jiná semínka na posypání
Postup
- Nejprve si ve velké míse smíchejte vlažné mléko, cukr, rozdrobené droždí a poloviční množství (tedy 250g) hladké mouky. Důkladně vše promíchejte a nechte cca 30 minut, aby se droždí aktivovalo. Směs by měla nabobtnat a napovrchu by měla mít po 30 minutách takovou "čepičku".
- Mezitím si smíchejte hladkou mouku se solí a promíchejte. Až budete mít směs s droždím aktivovanou, přisypte mouku se solí do mísy a pomocí vařečky nebo vlastních rukou lehce spojte všechny ingredience.
- Pokud máte kuchyňský robot, připevněte na něj hnětací hák a na střední rychlost začněte zpracovávat těsto. Cca po 2-3 minutách, když se těsto začíná spojovat, začněte postupně přidávat na kostky nakrájené máslo a vypracujte hladké pružné těsto (trvá to cca 10 minut).
- Mísu s těstem poté přikryjte utěrkou a odložte na teplé místo cca na 1 hodinu kynout. Těsto by mělo během této doby zdvojnásobit svůj objem. Přemístěte těsto na pracovní plochu a rozdělte jej na 10 stejných bochánků.
- Nyní je na vás, jak budete chtít housky zamotat. Můžete je zaplést jako copánek (každý bochánek si rozdělte na 3 stejné prameny a zapleťte klasicky do copánku), nebo si každý bochánek můžete rozválet na jeden dlouhý pramen. Jeden konec stočíme cca do poloviny pramene a vytvoříme tak oko, druhý konec tímto okem shora provlékneme, oko přetočíme doleva a očkem, které se nám vytvořilo provlékneme volný konec pramene.
- Housky pak vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem s dostatečnými rozestupy a nechte je ještě 30 minut kynout na plechu. Mezitím si předehřejte troubu na 180°C.
- Před pečením housky potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte sezamovými nebo jinými semínky (můžete použít třeba mák, slunečnicová nebo dýňová semínka). Pečte cca 15 minut dozlatova.
- Po vytažení nechte housky zcela vychladnout. Tento krok opravdu nepodceňujte, já sama vám držím palce a jsem v tom s vámi. Vydržet to a nezakousnout se do těch nadýchaných čerstvých housek stojí spoustu úsilí. Ale stojí to zato.
Vyzkoušeli jste tento recept?
Dejte mi vědět, jak vám chutnalo! Můžete mi napsat komentář níže nebo mě označte @receptyodanicky na Instagramu a k fotce přidejte hashtag #receptyodanicky.