Masové kuličky z Ikey jsem měla snad jednou v životě. Byly skvělé, ale návštěvu tohohle nákupního domu s tím úplně spojenou nemám. Přesto mě jejich jedinečná chuť inspirovala k vytvoření podobné varianty, kterou nyní pravidelně připravuji doma. Recept je jednoduchý, rychlý na přípravu (pokud vynecháte tvarování kuliček) a výsledná chuť je naprosto skvostná.
Manžel navíc miluje jakékoliv jídlo, které se podává s bramborovou kaší. A k těmhle kuličkám si já osobně lepší přílohu představit nedokážu. Když pak celé jídlo doplníte o na másle orestovaný hrášek a brusinkový kompot, je to slast. A já jsem si jistá, že kdybych tenhle recept doma připravovala každý týden, manžel se na mě určitě zlobit nebude.
Původ receptu na masové kuličky
Švédské masové kuličky, známé také jako köttbullar, jsou ikonickým pokrmem, který si získal srdce nejen Švédů, ale i lidí po celém světě. Jejich historie sahá hluboko do švédské tradice, kde se jedná o pokrm, který se podává při různých příležitostech, od rodinných setkání až po slavnostní události.
Tradice masových kuliček ve Švédsku je spojena s jednoduchými a dostupnými ingrediencemi. Ty odrážejí skandinávský důraz na praktičnost a chutnou, ale zároveň výživnou stravu. Originální receptura často zahrnuje směs hovězího a vepřového masa, ochucenou jemnými kořením jako je muškátový oříšek a pepř. Podávají se pak a s bohatou omáčkou, bramborovou kaší, zálivkou a tradičním brusinkovým kompotem.
Skutečnou mezinárodní popularitu švédské masové kuličky získaly díky švédskému nákupnímu řetězci IKEA. V roce 1985, kdy IKEA otevřela svou první restauraci v Järfälla u Stockholmu, se rozhodla nabídnout návštěvníkům autentický kousek švédské kuchyně.
IKEA masové kuličky se rychle staly hitem nejen mezi místními zákazníky, ale i mezi turisty z celého světa. Kombinace kvalitního jídla za dostupnou cenu a praktického balení umožnila, aby se tento pokrm stal symbolem švédské pohostinnosti a jednoduchého, ale chutného vaření.
Díky globální expanzi domu IKEA se švédské masové kuličky dostaly na talíře lidí v desítkách zemí, čímž se staly mezinárodním fenoménem.
Švédské masové kuličky
Pomůcky
- 1 hluboká pánev
- 1 kuchyňská metlička
Ingredience
Na masové kuličky:
- 1 lžíce řepkového oleje
- 500 g mletého krůtího masa
- 1 žlutá cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 vejce (velikost M)
- 115 g strouhanky
- 5 lžic plnotučného mléka
- 1 lžička soli
Na omáčku:
- 45 g másla
- 45 g hladké mouky
- 200 ml smetany ke šlehání
- 400 ml masového vývaru
- 1/4 lžičky muškátového oříšku
- 2 lžičky tmavé sojové omáčky
- 1 lžička dijonské hořčice
K podávání
- bramborová kaše
- hrášek
- brusinky
Postup
- Všechny ingredience na masové kuličky vložte do velké mísy a pomocí rukou je důkladně promíchejte, až se spojí do jednotné směsi. Poté formujte kuličky o velikosti nepatrně menší než golfový míček.
- Olej rozehřejte na pánvi na střední plamen a opékejte na něm kuličky ze všech stran dozlatova. Trvá to cca 2-3 minuty z každé strany. Poté je z pánve vyndejte a odložte je stranou.
- Do stejné pánve dejte máslo a nechte ho zcela rozpustit. Jakmile se máslo rozpustí, přisypte mouku a pomocí metličky za stálého míchání vytvořte hladkou pastu. Přidejte vývar a pokračujte v míchání, dokud omáčka nezačne houstnout.
- Nyní je čas přidat také hořčici a smetanu. Pokud smetanu vyndáte rovnou z lednice, dejte si na pár vteřin do mikrovlnné trouby, aby nebyla úplně studená a v omáčce se vám nesrazila. Teplou smetanu přidejte společně s hořčicí do omáčky a promíchejte.
- Nakonec do omáčky přidejte muškátový oříšek, promíchejte a vraťte do omáčky také masové kuličky. Nechte je vařit v omáčce dalších cca 8 minut, aby se dokonale propekly a nasákly chutě omáčky.
- Masové kuličky podávejte ideálně s bramborovou kaší, hráškem a lžící brusinek.
Vyzkoušeli jste tento recept?
Dejte mi vědět, jak vám chutnalo! Můžete mi napsat komentář níže nebo mě označte @receptyodanicky na Instagramu a k fotce přidejte hashtag #receptyodanicky.
Děkuji za recept.
Možná jsem přehlídla, dijonska hořčice se do omáčky dává v jakém kroku? Děkuji
Nepřehlédla, to já ji nějak v postupu zapomněla zmínit. Už je to doplněno a moc děkuji za upozornění 🙂 Hořčice se přidává společně se smetanou.
Včera jsme recept vyzkoušeli s přítelem a byli jsme nadšení. Opravdu moc chutné jídlo a zase je to něco nového do našeho tradičního repertoáru. Děkujeme :)!
Tak to jsem moooc ráda! 🙂 A to, že se recept dostane do vašeho repertoáru, mi dělá tu největší radost 🙂